Resultat KM 2020 Bodaholm

I helgen avgjordes vilka som är bäst när det gäller på Bodaholm. Det 48 personer starka startfältet bjöds på regn, vind, sol, hala greener, tuffa flaggplaceringar. Sällan har vi sett ett så stort startfält på KM. Fantastiskt roligt!

KM spelades i klasserna herr, dam, herr 60+, dam 60+ samt junior. Våra klubbmästare är:

Timo Kurvinen - Herr
Susanne Persson - Dam
Torsten Fritjofsson - Herr 60+
Riitta Oja-Löfqvist - Dam 60+
Widar Burman Voss - Junior

Stort grattis till våra klubbmästare!

Resultatlista Herr

PlaceringFörnamnEfternamnHCPTill parSärskiljn.R1R2Total
1TimoKurvinen8,4+178178159
2MarcoGarrido Torres6,0+198279161
3DavidKrylstedt2,4+238085165
4PieterKtistakis6,6+268484168
5LeifLengmo11,6+338788175
6PederBlom14,0+348888176
7PerJohansson7,0+368989178
8JonasFagerström12,7+408993182
9JanDahlskog12,7+429292184
10PaulRosenqvist14,1+439491185
T11AndersGudmarsson13,0+46S189890188
T11Per-OlaJohansson18,2+469296188
T13DanielKurvinen11,3+51S189796193
T13KristerFalkman17,2+519499193
15MichaelDanielsson17,4+539996195
16FredrikThavenius12,3+5610197198
17GulfazKhan20,1+5710099199
18AndersBranelius26,9+5910596201
19FredrikWallin19,6+6098104202
20FelixSkorsdal15,9+6110499203
21NicholaProm17,5+6498108206
RTDAxelRoos Hansson25,5+9051169311047
WDKimRask12,2+249595
NSFredrikUltvedt20,8+88159159

Resultatlista Dam

PlaceringFörnamnEfternamnHCPTill parSärskiljn.R1R2Total
1SusannePersson11,4+368791178
T2TinaHerbert13,7+42S188896184
T2GingerFlärvall16,4+428797184
4KerstinDoyle18,3+63105100205
WDNinaOlander25,3+42113113

Resultatlista Herr 60+

PlaceringFörnamnEfternamnHCPTill parSärskiljnR1R2Total
T1TorstenFritjofsson11,0+42S189292184
T1JarlKlang13,3+428797184
3LarsElfström12,1+479594189
4PeterFlärvall13,2+489694190
5StenSkorsdal16,0+499497191
6AndersLöfqvist22,2+559899197
7RikardBergsten21,8+60101101202
8Per-ArneGustafsson21,5+6211490204
9JanUlrich16,3+6599108207
10JanPettersson24,4+69107104211
11RolfLindborg25,6+82112112224
12PerArve28,8+85116111227
RTDHarryHäggblad29,6+14

Resultatlista Dam 60+

PlaceringFörnamnEfternamnHCPTill parSärskiljn.R1R2Total
1RiittaOja-Löfqvist27,3+6310699205
2MonaWiklund Cederborg32,5+74109107216
3Anne-CharlotteSahlman33,0+75109108217
4MarianneRönnblad31,8+82107117224
5UllaAndén32,5+94115121236

Resultatlista Junior

PlaceringFörnamnEfternamnHCPTill parSärskiljn.R1R2Total
1WidarBurman Voss11,3+62103101204

Comments are closed.