Image
11 april, 2016

Ordförande har ordet

Äntligen vår och snart sommar och vi får ägna oss åt en av de saker vi kanske gillar bäst – spela golf. Kanske en och annan har satsat lite extra på förberedande träning och något gympass för att komma i form. Vi övriga kör på som vanligt och hoppas att mängden golfrundor vi sett på golfkanalen ska ge resultat efter alla swingstudier av proffsen. Hur som helst är vi är förberedda och förväntansfulla inför den nya golfsäsongen. 

Även Björklidens Golfklubb med styrelse har vaknat till liv efter vintern och med ny energi spänner bågen lite mer än förra året. I den nya styrelsen ingår nu även några nygamla namn. Som nytillträdd ordförande är jag själv ett av dem och jag känner att styrelsen består av en bra mix – med en gemensam ambition att stärka klubben. Med mindre administration att sköta än tidigare, då Unipeg numer står för denna, kan klubben i stället fokusera på golfspelet och medlemsaktiviteter. Som ett direkt resultat har spelprogrammet blivit ordentligt utökat och flera tävlingar har tillkommit. Även en rad andra evenemang som klubbkvällar och olika resor är nya för i år. Information om dessa kommer så snart bitarna är på plats. Vi kommer  bl.a. försöka återuppta den tidigare traditionella resan till Björklidenbanan i Lappland om vi får rätt pris från anläggningen, genomförs om det lyckas i slutet av juli, reservera gärna tiden. Dessutom kommer det genomföras några kortare helgresor med golf i vårt närområde. Se till att du har rätt mailadress registrerad och att du anger Björklidens GK som hemmaklubb när du gör ditt val av golfklubb, så du inte missar något trevligt. Som förhoppningsvis redan alla känner till så har Björklidens Golfklubb efter uppgörelsen med Unipeg, inte längre någon egen personal anställd utan är beroende av ideella krafter för att genomföra våra aktiviter. Vi ser gärna att du som tycker om att tillsammans med andra arrangera och hålla i olika aktiviteter som tävlingar, resor, fester och liknande att höra av dig till någon i styrelsen och anmäler ditt intresse. Även du som är företagare och vill ge Björklidens medlemmar ett bra erbjudande är välkommen att höra av dig. På träningsfronten lanserar vi GolfSTART som syftar till att ge våra nybörjare – och de som vill göra en omstart – en flygande start i golf- och tävlingsspelet. Mer information kan du läsa längre ner.På Bromma-anläggningen finns på tränarsidan som tidigare år Johan Almgren med sina tränarkollegor. Från Unipeg är Peter Sigrén nu platsansvarig som kommer se till att anläggningen fortsatt håller hög klass. På Bodaholm kommer det bli lite förändringar framför allt då vi inte har vårt gamla klubbhus kvar. Det brann ner i julas. I stället kommer det bli ett provisorium som skall kunna klara baskraven. Samtidigt är siktet inställt på ett nytt större klubbhus på höjden mellan 18 green och parkeringen. Vi håller nu tummarna hårt för att Unipeg snabbt kommer överens med bygglovsenheten i Knivsta så att ett nytt klubbhus kan vara klart till säsongsstart nästa år.Jag ser fram mot den nya säsongen och hoppas att  vi ses på Bromma eller Bodaholm eller kanske på golfresan till Björkliden, till klubbens första bana.  Jarl Klang, Ordförande