Image
11 mars, 2019

En strålande golfsäsong är snart slut

Björklidens prestigefyllda tävling Race to Bodaholm, är nu avklarad och i finalen som slutsegrare stod Fredrik Thavenius, ett stort grattis. Notera gärna att Fredrik började spela golf i år! Finalen är slutpunkten på det officiella spelprogrammet i Björklidens golfklubb även om vi har den trivsamma Luciagolfen att se fram emot, en återkommande social aktivitet med lite glögg och ibland snö. Sammanfattningsvis har årets tävlingsprogram genomförts på fina banor med många deltagare och i fantastiskt bra väder. Men än finns det mer kvar bland klubbens aktiviteter. Närmast den 19 oktober genomförs den traditionella Oktoberfesten på Engelen och den 7 november hålls ett inspirerande föredrag om hälsa, mer information om detta evenemang kommer separat. Närmare jul hoppas vi också kunna erbjuda en julkonsert om klubben kommer över bra biljetter. Inför 2019 ska vi alla sedan lära oss de nya reglerna som skall underlätta och snabba upp spelet, eventuellt kommer regelkurser att hållas till våren. Information om nyheterna kommer att finnas på vår hemsida.

Styrelsen jobbar redan nu med planering för nästa års spel- och aktivitetsprogram och hoppas kunna presentera några spännande nyheter. Om det är något aktivitet som du gärna vill att vi tittar på eller har funderingar på årets program så skicka gärna en mail till info@bjorklidensgolfklubb.se. Som vanligt, besök vår hemsida för att hålla dig uppdaterad om klubben.

Härliga hösthälsningar,

Jarl Klang
Ordförande