Image
9 maj, 2017

Björklidare på vift på Åland

Som Röde Orm, äntrade ett gäng glada Björklidare skeppet för att fara österut och erövra! Nu blev det inte riktigt lika långt österut, och skeppet var något större, men betydligt beskedligare i form av MS Eckerö. Jag kan däremot lova att maten ombord var betydligt smakligare än vad Röde Orm och hans gelikar blev trakterade med.

Hur det nu var med erövrandet så var det i alla fall 19 glada Björklidare som tillbringade en helg med härlig golf på Åland. Lördagen tillbringades på Kungsbanan på Ålands GK för att följas upp med en rond på nyrestaurerade Eckerö Golf på söndagen.

Vi lyckades hålla rondtiderna bra och komma in i god tid innan det mörknade. Bra boende och frukost på Adlon hotell och middag på Pommern.

Vädret bjöd på ganska kyliga vindar, så goda kläder och värmande glädje var ett recept för framgången.

Håll utkik efter en uppföljning på den lyckade resan till hösten!

 På vägen mellan Mariehamn och Eckerö upptäcktes en skylt med ett bekant namn – nämligen målet för klubbens nästa resa, som går till Björkliden i Lappland!

För mer information om den resan – klicka på den här länken