Image
4 maj, 2016

Äntligen, golfsäsongen drar igång

Väderprognosen den närmaste veckan visar på flödande sol och ca 18-20 grader varmt. I kombination med långledighet för många är det upplagt för en riktig golfhelg. För de som inte har hittat ut på banorna än är det nu ett suveränt tillfälle att klara av säsongspremiären. Den korta vintern var dessutom skonsam mot våra banor och med värmen på gång kommer bankvaliteten snart vara på topp.Det är också glädjande att konstatera att klubbens ekonomi nu är under kontroll efter affären med Unipeg och klubben och styrelsen kan fokusera på att utveckla golfspelet och trevliga medlemsaktiviteter. Inför säsongen har Tävlingskommitteén, Damsektionen och gruppen 60+ har laddat med både omfattande spelprogram och andra inspirerande arrangemang, så det finns en hel del att se fram emot. Inom kort kommer vi att informera om reseaktiviteter som planeras under året. Men redan nu kan informeras om att det inte blir någon resa till Björkliden i år p.g.a. för hög prisnivå. Vi kommer dock att göra nya försök. Under tiden kommer att antal andra resor genomföras, både längre och i närområdet. Håll utkik på hemsidan och läs mailutskicken.Se också till att få en bra start på säsongen och besök medlemsdagen på Bromma den 14 maj, ha kul och passa på att träffa andra medlemmar, mer om dagen nedan. I styrelsen uppskattar vi gärna att få tips och råd hur klubben ska fortsätta utvecklas. Maila gärna dina förslag till styrelsen@bjorklidensgolfklubb.seSvinga lugnt!Jarl Klang