Category Archives: Klubben

Resultat Brommamästerskapen

Nu har det avgjorts! Årets Brommamästare korades lördagen 24 augusti. En dag som inleddes med höstkänsla för att sedan avslutas i högsommarvärme! Banan visade sig från sin bästa sida och man kunde tro att det var mitt i juli.

Bäst av alla i herrklassen den dagen var Leif Lengmo som vann herrklassen på fina 63 slag (+5), Tina Herbert var bäst av damerna med 72 slag (+14). I klassen för seniorer, 60+ blev det en spännande historia som kunde avgöras först efter ett håls särspel, där till slut Martin Östin stod som segrare. Hans resultat efter 18 hål blev 71 slag (+13). I den lilla, men naggande goda juniorklassen stod Simon som segrare på 80 slag (+22).

Stort grattis till vinnarna, som därmed också säkrar sin plats i klubbens stora säsongsfinal Race to Bodaholm!

Hela resultatlistan

HERRAR

PlacNamnHCPTill ParTotal
1Leif Lengmo10,6+563
2Henrik Höglund12,3+765
3Christian Thulin9,6+967
T4Kim Rask12,6+1169
T4Robin Pettersson18,7+1169
T6Fredrik Thavenius15,6+1371
T6Jan Dahlskog13,3+1371
8Jan Thurfors14,8+1472
9Per Törnqvist17,0+1573
10Juan Carlos Erana20,2+1674
11Jörgen Lundin17,2+1775
T12Peter Flärvall12,7+1977
T12Krister Falkman15,6+1977
14Kristoffer Willenhed19,0+2684
15Håkan Lundberg30,2+3088
NSMathias Bejlind26,2

DAMER

PlacNamnHCPTill parTotal
1Tina Herbert12,3+1472
2Ginger Flärvall13,8+2179
3Anne-Charlotte Sahlman29,1+3088
4Riitta Oja-Löfqvist23,6+3492
5Annki Björnerfors29,2+4098
6Birgitta Stockhaus29,6+43101

60+

PlacNamnHCPTill parTotal
1Martin Östin15,3+1371
2Jarl Klang12,1+1371
3Anders Löfqvist18,0+1674
4Rolf Lindborg23,6+1775
5Luis Aguilar23,5+2078
T6Jan Ulrich16,2+2583
T6Rikard Bergsten24,2+2583
8Per Arve25,4+2684
9Per-Arne Gustafsson20,1+2886
10Janne Lantto18,9+3290
11Anders Begner21,0+44102

Resultat KM

Helgen 8-9 september avgjordes Björklidens Golfklubbs klubbmästerskap. Tävlingen gick över 36 hål fördelat på två dagar och avgjordes i klasserna herr, dam, senior (60+) och junior. Spelformen är slagtävling utan hcp. Bollen måste alltså hålas på samtliga hål, oavsett score. I år var det totala startfältet större än på länge, hela 51 anmälda! Jätteroligt! Utmaningen till nästa år är att försöka locka ännu fler, framför allt juniorer, där det i år var väl tunnsått.

Läs mer

Medlemsundersökning från SGF

Den 12 september går klubbens sista del av medlemsundersökningen för 2018 ut till medlemmar. Undersökningen genomförs, för klubbens räkning, av det danska företaget Players 1st i samarbete med Svenska Golfförbundet. I undersökningen ställs frågor om bland annat bana, klubbliv, restaurang och träning, och i vilken grad du rekommenderar ett medlemlemskap till anhörig eller vän. Detta ger klubbledning ett utmärkt underlag för att vi ska få reda på vad DU har för syn på klubbens verksamhet och golfanläggningen.

Läs mer