Recent Posts by Kim Rask

Säsongsavslutning 60+

  • IMG_4167b
  • IMG_4168b
  • IMG_4169b
  • IMG_4170b
  • IMG_4171b
  • IMG_4177b
  • IMG_4180p
  • IMG_4182p
  • IMG_4184b
  • IMG_4192b
  • IMG_4194b
  • IMG_4198p
  • IMG_4202p
  • IMG_4209p

3 oktober var det säsongsavslutning för 60+ på Björklidens Golfklubb på Brommabanan. Månadstävlingen var fullbokad med 28 spelare! 

Pris delades ut till årets vinnare av Order of Merit, vilket även i år blev Sten Lundqvist! Som god tvåa kom Ancha Sahlman. De har bägge deltagit i samtliga 11 månadstävlingar på Bromma och Bodaholm. På en fin tredjeplats hittar vi Öjvind Toverud.

I månadstävlingen segrade Maria Walden i damklassen med Ancha Sahlman på andraplats, samt Inger Östman på tredjeplats.
I herrklassen blev det Jan-Erik Neses som fick kliva högst upp på prispallen med Luis Aguilar på andraplats och Öjvind Toverud som trea. Självklart var alla deltagare vinnare och fick pris. Dagen avslutades med god mat.

Stort tack för alla trevliga golfrundor med alla glada och positiva 60+golfare. Tack för blommorna, gott att dricka och choklad. 
Ha en underbar höst och vinter, så ses vi igen våren 2020!

//Annki Björnerfors

AFTER WORK & BOWLING!

Fredag 18 oktober 2019, på bowlingpuben John Scott's, Kungsgatan 37, Stockholm (nära T-bana Hötorget). 

Kl 17.40  Samling och information. 

Kl 18.00 Kanonstart i Björkliden Bowling Championship. Bowlingskor och klot finns att låna.

Kl 19.00 Målgång och Middag med hamburgertallrik och Prisutdelning. 

SuperSpecialPris endast 200:-/medlem (350:- för icke-medlem) för bowling, hamburgertallrik och 1 st öl/vin/läsk.

Även publik, coacher och andra gäster är välkomna, 150:-/medlem (230:- för icke medlem) för hamburgertallrik och 1 st öl/vin/läsk.

Anmäl dig via anmälningsformuläret på den här länken>> och betala samtidigt avgiften via swish till tävlingsledningen 0708-343534. Senast 16/10 kl 18.00 behöver vi ha fått in din anmälan.

Välkommen!

Resultat Brommamästerskapen

Nu har det avgjorts! Årets Brommamästare korades lördagen 24 augusti. En dag som inleddes med höstkänsla för att sedan avslutas i högsommarvärme! Banan visade sig från sin bästa sida och man kunde tro att det var mitt i juli.

Bäst av alla i herrklassen den dagen var Leif Lengmo som vann herrklassen på fina 63 slag (+5), Tina Herbert var bäst av damerna med 72 slag (+14). I klassen för seniorer, 60+ blev det en spännande historia som kunde avgöras först efter ett håls särspel, där till slut Martin Östin stod som segrare. Hans resultat efter 18 hål blev 71 slag (+13). I den lilla, men naggande goda juniorklassen stod Simon som segrare på 80 slag (+22).

Stort grattis till vinnarna, som därmed också säkrar sin plats i klubbens stora säsongsfinal Race to Bodaholm!

Hela resultatlistan

HERRAR

PlacNamnHCPTill ParTotal
1Leif Lengmo10,6+563
2Henrik Höglund12,3+765
3Christian Thulin9,6+967
T4Kim Rask12,6+1169
T4Robin Pettersson18,7+1169
T6Fredrik Thavenius15,6+1371
T6Jan Dahlskog13,3+1371
8Jan Thurfors14,8+1472
9Per Törnqvist17,0+1573
10Juan Carlos Erana20,2+1674
11Jörgen Lundin17,2+1775
T12Peter Flärvall12,7+1977
T12Krister Falkman15,6+1977
14Kristoffer Willenhed19,0+2684
15Håkan Lundberg30,2+3088
NSMathias Bejlind26,2

DAMER

PlacNamnHCPTill parTotal
1Tina Herbert12,3+1472
2Ginger Flärvall13,8+2179
3Anne-Charlotte Sahlman29,1+3088
4Riitta Oja-Löfqvist23,6+3492
5Annki Björnerfors29,2+4098
6Birgitta Stockhaus29,6+43101

60+

PlacNamnHCPTill parTotal
1Martin Östin15,3+1371
2Jarl Klang12,1+1371
3Anders Löfqvist18,0+1674
4Rolf Lindborg23,6+1775
5Luis Aguilar23,5+2078
T6Jan Ulrich16,2+2583
T6Rikard Bergsten24,2+2583
8Per Arve25,4+2684
9Per-Arne Gustafsson20,1+2886
10Janne Lantto18,9+3290
11Anders Begner21,0+44102

Recent Comments by Kim Rask

No comments by Kim Rask yet.