Recent Posts by Kim Rask

AFTER WORK & BOWLING!

Fredag 18 oktober 2019, på bowlingpuben John Scott's, Kungsgatan 37, Stockholm (nära T-bana Hötorget). 

Kl 17.40  Samling och information. 

Kl 18.00 Kanonstart i Björkliden Bowling Championship. Bowlingskor och klot finns att låna.

Kl 19.00 Målgång och Middag med hamburgertallrik och Prisutdelning. 

SuperSpecialPris endast 200:-/medlem (350:- för icke-medlem) för bowling, hamburgertallrik och 1 st öl/vin/läsk.

Även publik, coacher och andra gäster är välkomna, 150:-/medlem (230:- för icke medlem) för hamburgertallrik och 1 st öl/vin/läsk.

Anmäl dig via anmälningsformuläret på den här länken>> och betala samtidigt avgiften via swish till tävlingsledningen 0708-343534. Senast 16/10 kl 18.00 behöver vi ha fått in din anmälan.

Välkommen!

Resultat Brommamästerskapen

Nu har det avgjorts! Årets Brommamästare korades lördagen 24 augusti. En dag som inleddes med höstkänsla för att sedan avslutas i högsommarvärme! Banan visade sig från sin bästa sida och man kunde tro att det var mitt i juli.

Bäst av alla i herrklassen den dagen var Leif Lengmo som vann herrklassen på fina 63 slag (+5), Tina Herbert var bäst av damerna med 72 slag (+14). I klassen för seniorer, 60+ blev det en spännande historia som kunde avgöras först efter ett håls särspel, där till slut Martin Östin stod som segrare. Hans resultat efter 18 hål blev 71 slag (+13). I den lilla, men naggande goda juniorklassen stod Simon som segrare på 80 slag (+22).

Stort grattis till vinnarna, som därmed också säkrar sin plats i klubbens stora säsongsfinal Race to Bodaholm!

Hela resultatlistan

HERRAR

PlacNamnHCPTill ParTotal
1Leif Lengmo10,6+563
2Henrik Höglund12,3+765
3Christian Thulin9,6+967
T4Kim Rask12,6+1169
T4Robin Pettersson18,7+1169
T6Fredrik Thavenius15,6+1371
T6Jan Dahlskog13,3+1371
8Jan Thurfors14,8+1472
9Per Törnqvist17,0+1573
10Juan Carlos Erana20,2+1674
11Jörgen Lundin17,2+1775
T12Peter Flärvall12,7+1977
T12Krister Falkman15,6+1977
14Kristoffer Willenhed19,0+2684
15Håkan Lundberg30,2+3088
NSMathias Bejlind26,2

DAMER

PlacNamnHCPTill parTotal
1Tina Herbert12,3+1472
2Ginger Flärvall13,8+2179
3Anne-Charlotte Sahlman29,1+3088
4Riitta Oja-Löfqvist23,6+3492
5Annki Björnerfors29,2+4098
6Birgitta Stockhaus29,6+43101

60+

PlacNamnHCPTill parTotal
1Martin Östin15,3+1371
2Jarl Klang12,1+1371
3Anders Löfqvist18,0+1674
4Rolf Lindborg23,6+1775
5Luis Aguilar23,5+2078
T6Jan Ulrich16,2+2583
T6Rikard Bergsten24,2+2583
8Per Arve25,4+2684
9Per-Arne Gustafsson20,1+2886
10Janne Lantto18,9+3290
11Anders Begner21,0+44102

Resultat Solo 7, Bromma

Sjunde och näst sista deltävlingen spelades 18 augusti på Bromma. I A-klassen vann Henrik Höglund på övertygande 49 slag, 9 slag under par. På andra plats hittar vi Jonas Fagerström på -5 och tredje plats Jan Dahlskog på -3. B-klassen vanns av Pär Lindman på 39p, tätt följd av Martin Östin och Per Arve, bägge…
Läs mer

Recent Comments by Kim Rask

No comments by Kim Rask yet.